Kto to jest kurier?

kto to jest kurier

Kurier, czyli kto? Teoretycznie każdemu z nas wydaje się, że zna odpowiedź na te pytanie. Kurier, czyli ktoś, kto dostarcza nam przesyłkę. Zastanówmy się, czy tylko.

Niektórym wydaje się, że kurier to po prostu kierowca. Przyjeżdża do nas do domu, wręcza przesyłkę za pokwitowaniem. Nic równie prostego, prawda? Jednak nie mamy świadomości, że odbiór paczki i jej doręczenie to tylko jedna z czynności wykonywanych przez kuriera. Osoba wykonująca pracę doręczyciela w firmie kurierskiej powinna mieć także cechy dobrego księgowego. Naliczenie ceny za usługę, wystawienie faktury VAT, czy na końcu rozliczenie się z firmą – wszystko to kurier musi umieć. Dodatkowo powinien mieć także predyspozycje na handlowca. Profesjonalna, miła obsługa, jak i pozyskiwanie nowych klientów nie może stanowić dla niego problemu.

Kurier porusza się specjalnym, firmowym samochodem. Musi dojechać do każdego klienta. Dlatego też oczywistym jest, że powinien być zaznajomiony z trasami i orientować się, gdzie i którędy dojedzie najszybciej. Umiejętności logistyczne także okażą się niezbędne, biorąc pod uwagę, że w ciągu jednego dnia są do doręczenia często nawet setki przesyłek. W związku z tym, kurier musi umieć dokładnie sobie wszystko rozplanować, tak, aby trasa była logiczna i przede wszystkim ekonomiczna. Pracownik firmy kurierskiej powinien także wypracować sobie swój własny schemat działania i wiedzieć, które przesyłki wymagają wcześniejszego doręczenia oraz to, o której godzinie może zastać poszczególnych odbiorców (orientować się, że na przykład urzędy są czynne do 15:00, a prywatni klienci mogą być w domu dopiero po 16:00). Dzięki tym umiejętnościom bez trudu będzie umiał w odpowiedni sposób zapakować samochód, tak, aby przy rozwożeniu paczek nie ‚przekopywać’ każdorazowo całego auta.

Kurier, czyli osoba, która doręcza nam przesyłki, ma duże zdolności logistycznie, jest profesjonalna i dzięki niej każdy klient jest zadowolony z paczki doręczonej na czas.