Plusy i minusy bycia kurierem

Każda praca związana jest z jakimiś plusami i minusami. W związku z obecną, dość trudną sytuacją na rynku pracy, większość poszukujących nowego zatrudnienia nie ma możliwości dowolnego przebierania w ofertach. Często zdarza nam się decydować na podjęcie jakiejkolwiek pracy, byleby tylko mieć jakieś zajęcie. Warto jednak być świadomym wad i zalet każdego z zawodów.

Praca w firmie kurierskiej posiada cechy, które dla wielu osób mogą być sporym atutem. Jedną z zalet jest z całą pewnością kontakt z ludźmi. Codziennie mamy styczność z nowymi osobami. Klienci chętnie prowadzą rozmowy z osobami dostarczającymi im przesyłki, mają bardzo pozytywne nastawienie i często nawet ułatwiają kurierom ich pracę. Oczywiście jest też druga strona medalu – nie wszyscy potrafią być uprzejmi i wyrozumiali. Kurier musi mimo wszystko umieć zachować się profesjonalnie i w żadnym wypadku nie dać się wyprowadzić z równowagi.

Kolejnym plusem może być to, że praca kuriera zapewnia mu bycie w ciągłym ruchu. Nie musimy się martwić o brak świeżego powietrza, czy o to, że praca będzie monotonna i nudna. Wielu ludzi na przykład nie widzi siebie, jako osoby pracującej za biurkiem, przy komputerze, w sztywnych ramach czasowych. Kurier cały dzień spędza w ruchu, co dla wielu może być niewątpliwie pozytywem.

Oczywiście praca kuriera niestety nie ma jedynie samych zalet. Warto pamiętać również o jej ciemnych stronach. Jednym z minusów jest na pewno duża odpowiedzialność za powierzone przez firmę przesyłki oraz konieczność stuprocentowego rozliczenia się z pracodawcą. Jeśli ktoś nie potrafi wziąć na siebie takiej odpowiedzialności lub też wie, że nie poradzi sobie z dokumentami i przechowywaniem większej kwoty pieniędzy za przesyłki, to powinien poważnie się zastanowić przed podjęciem tej pracy. Są też osoby, dla których nienormowany czas pracy nie będzie zaletą, lecz przeszkodą. W tym zawodzie każdy dzień pracy jest inny, codziennie inna ilość paczek, nowe adresy, kolejni klienci i nowe sytuacje. Nigdy nie da się przewidzieć, co danego dnia nas spotka.

Jeszcze jedną wadą pracy w firmie kurierskiej są kary finansowe, które mogą zostać na nas nałożone na przykład za zgubienie dokumentów, nieczytelne podpisy, czy dużą ilość otrzymanych mandatów (często zdarza się, że paczek do rozwiezienia jest mnóstwo, a czasu za to zbyt mało). Wtedy na pracownika niestety zostają nakładane kary pieniężne.

Każdy, kto rozważa podjęcie pracy jako kurier, powinien indywidualnie zastanowić się, które aspekty są dla niego plusami, a które minusami. Trzeba porównać zalety z wadami i zdecydować, których jest więcej. Tylko w oparciu o taką kalkulację uda się podjąć słuszną decyzję.