Otwieranie przesyłki przy kurierze

kurier

Wysokość wynagrodzenia kuriera przeważnie zależna jest od tego, ile przesyłek dziennie uda mu się dostarczyć. Dlatego też często zdarza się, że nasza styczność z kurierem, który doręcza nam paczkę trwa bardzo krótko. Ekspresowe tempo jest spowodowane tym, że do doręczenia jest jeszcze mnóstwo paczek i wpłynie to na kwotę wynagrodzenia. Podpisujemy potwierdzenie odbioru, otrzymujemy przesyłkę i w zasadzie po chwili już nie widzimy kuriera.

Czasem jednak warto jest otworzyć przesyłkę właśnie w obecności kuriera. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że możemy to zrobić dopiero wtedy, gdy podpiszemy dokumenty odbioru. Przyczyna tego jest bardzo prosta – dopóki podpis odbiorcy nie znajduje się na potwierdzeniu odbioru, to odpowiedzialność za przesyłkę cały czas ciąży na firmie kurierskiej. Dlatego też warto poprosić, aby kurier poczekał na otwarcie paczki, ponieważ będzie on mógł wtedy w razie czego poświadczyć jej uszkodzenie.

Istnieje także wyjątek od tego, że przed otwarciem przesyłki musimy podpisać potwierdzenie odbioru. Chodzi tutaj o sytuację, gdy doręczana nam przesyłka nosi widoczne ślady zniszczenia. Wtedy, zgodnie z art. 74 ust. 1 ustawy Prawo przewozowe, adresat ma prawo ją otworzyć przed podpisaniem dokumentów odbioru. Konieczne jest jednak wtedy spisanie razem z kurierem protokołu otwarcia paczki.

W przypadku, gdy dopiero po odjeździe kuriera odkryjemy, że nasza przesyłka jest uszkodzona, nie trzeba się od razu martwić. Wtedy należy albo skontaktować się z kurierem, albo z biurem obsługi firmy kurierskiej i poprosić o wydanie protokołu szkody. Kurier dostarcza nam ten protokół, spisujemy go i zostaje on następnie dołączony do dokumentów reklamacyjnych.