Czego nie wyślemy kurierem?

paczka_zakaz

W sytuacji, gdy będziemy chcieli wysłać coś, co nie jest zgodne z regulaminem firmy kurierskiej, to usłyszymy po prostu, że taka przesyłka nie może w ogóle zostać przyjęta do przewozu. Zatem powinniśmy wiedzieć o grupie przedmiotów, które są bezwzględnie niedopuszczone do przewozu firmami kurierskimi.

Zanim jednak zdecydujemy się nadać jakiś przedmiot kurierem, powinniśmy dokładnie zapoznać się z regulaminem firmy. To właśnie tam będą zawarte informacje dotyczące ograniczeń w przewozie. Takimi przedmiotami, których z całą pewnością nie możemy wysłać za pośrednictwem firmy kurierskiej są:

 • rzeczy niebezpieczne, łatwopalne i wybuchowe
 • narkotyki
 • broń
 • leki
 • zwłoki i szczątki ludzkie i zwierzęce
 • rośliny i zwierzęta
 • dzieła sztuki
 • kamienie szlachetne

Dodatkowo występuje także rozgraniczenie pomiędzy usługami krajowymi, a międzynarodowymi. Jeśli chodzi o transport międzynarodowy, to sprawa przyjęcia jakiegoś towaru do przewozu jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Utworzony został podział na:

 1. prohibited – rzeczy bezwzględnie zabronione do transportu (na przykład broń lub ludzkie prochy)
 2. restricted – rzeczy ograniczone w transporcie (na przykład dzieła sztuki albo kość słoniowa)
 3. conditional – rzeczy warunkowo dopuszczone do transportu (na przykład wszelkiego rodzaju elektronika)

Wydawałoby się, że tylko nadawca wie, co jest w środku paczki i w zasadzie może on wysłać cokolwiek zechce. Jednak należy pamiętać o tym, że nałożony został obowiązek, aby zadeklarować wartość oraz zawartość przesyłki. Dodatkowo, w warunkach przewozu został zawarty punkt o tym, że kurier ma prawo do zażądania otworzenia przesyłki i sprawdzenia, czy zawartość zgadza się z deklaracją.

W sytuacji, gdy zgodnie z listem przewozowym w paczce powinno znajdować się coś, co nie ma potwierdzenia w rzeczywistości i w dodatku jest to przedmiot z ‚listy zakazanej’, to nadawca musi liczyć się z poniesieniem za to kary finansowej. Kara pieniężna będzie wielokrotnością sumy należnej za przewóz przesyłki oraz może zostać do niej doliczone odszkodowanie. Dlatego też jak najbardziej warto być świadomym tego, czego nie możemy wysłać za pośrednictwem firmy kurierskiej. Z całą pewnością pozwoli nam to uniknąć kłopotów i płacenia wysokich kar finansowych.